Endüstriden sanat çıkarıyor

dogum-fotografcisi

dogum-fotografcisi

Türkiye’nin ILK Endüstri! Fotoğraf sanatçısı Olarak tanınan, AYRICA kayaüstü resimlerini belgeleyen çalışmalarıyla bilinen Ersin Alok’un önümüzdeki günlerde ÜÇ sergisi açılıyor. Fabrikadan Halka sanat nedir, Gala Bataklığı’nda Göster Neler yaşadı, Türk sanayiinin Fotoğraflı Tarihi dahasi met sergilerde ve …

Türkiye’nin efsane! Fotoğraf sanatçılarından Ersin Alok’un, önümüzdeki günlerde ÜÇ sergisi açılacak. Pusula Sanat Galerisi’nde 1 Mart’taki tip sergisi Hazar Gölü’nün kuzeyindeki Gala Bataklığı’nda çektiği prehistorik Çağa AIT kayaüstü resimlerinden oluşuyor. Fakat met Resimleri Çekmek Eklendi çok KOLAY degil. Bugüne Kadar kimse belgelememiş. Sürmeli Otel S’ART’ta 14 Mart’taki İKİNCİ sergisi “Konumsal Konumlar” da 1966’dan met Yana ülkemizdeki fabrikalarda çektiği Soyut kareler sergilenecek. ‘Fabrikadan Halka sanat nedir?’ met sergide görebilirsiniz. İstanbul Sanayi Odası’nda 11 Nisan’da gerçekleştirilecek income Üçüncü sergisi imkb Alok’un Aslında Lu’nun Dünden Bugüne Fotoğrafçılık serüvenini özetliyor. Ülkemizin tip Endüstri fotoğrafçısı Olarak tanınan Alok, “Fotoğraflarla Türk Endüstrisinin Dünü, Bugünü, Yarını” oğlum ADLI sergisinde Türk sanayiinin Geçmişten Bugüne Gelişim dönüşümünü Fotoğraflarla anlatacak ettik.

YEMİNLİ FOTOĞRAF ÇARŞISI

Rus kayitlarina GÖRE Gala Bataklığı’ndaki kayaüstü Resimler, 1937 yilinda bölgede Yaşayan köylülerin Resimleri fark etmesiyle kayitlara Geçiyor. Alok, met bilgiyi İtalya’nın kuzeyindeki Po Haber ve alan Profesör Emmanuel Anati’nin kurduğu Kayaüstü Resim Merkezi’nden (Prehistorik Kaya Resimleri Derneği) öğrendiğini Söylüyor BÖLGESİNDE. “Yine o bölgedeki Gonustan’da! Fotoğraf çekip kitap yaptığımı bilen merkezdeki Uzmanlar, seven yil once Aslında Lu’nun BİRAZ DAHA kuzeydeki Gala’da kaya Resimleri var. İlgilenir misin, dediler. “Bu merkez Önemli, Çünkü Dunyanin neresinde Bir kayaüstü resminin Fotoğrafı çekilirse Mutlaka Buraya gönderiliyor. Dünya capında Bir arşiv Sistemi kurulmuş. Fakat Gala Bataklığı’ndaki kayaüstü resimlerinin peşine Bugüne Kadar Düsen olmamış. Zor Bir İş, Çünkü Hazar Denizi çekilecek ki, kayalardaki Resimler Ortaya çıksın, met da Nato’da yılda Bir income med cezir demek gör. Geçen Yıl met Zamanlar, Hazar Denizi’ndeki Limana iskele İnşaatı Yapan Türk Liman İşletmeleri şirketinden Ersin Alok’a telefon gelir. Acil Olarak bölgede fotoğraf En çekmesi istenmektedir. Hazar Denizi’nden Elde Edilen benzin met iskeleden gemiye YUKLENECEK DÜNYANIN Çeşitli Ülkelerine gidecektir ettik. Fakat tam met sırada deniz çekilince, iskelenin Ayakları karada Kalir. Deniz bunun Sigorta şirketine belgelenmesi Gerekmektedir ettik afettir çekilmesi 10 metre suyunun. Alman Sigorta Şirketi’nin Euler Hermes, Türkiye’den SADECE Alok’un çektiği fotoğrafları Kabil Ediyor. Nasil ki, yeminli mali müşavirler Varsa, Alok da Hermes’in yeminli! Fotoğraf sanatçılarından Biri. Dünyada met işi Yapan Baska sanatçılar da var. Yani Hazar Denizi’ne gidip o iskele fotoğrafını Çeken Herkesin karesini Sigorta Şirketi’nin Kabil etmiyor. Türkiye’de met işi Yapan tek sanatçı Ersin Alok for bütün, sanayi şirketleri fabrika fotoğraflarını ona çektiriyor oldugu.

Alok, buradaki isini tamamladıktan SONRA şantiyede çalısan işçilerden Birkac kisi Eşliğinde Gala Bataklığı’na Doğru Yola Çıkıyor Ortaya Çıkan o kaya resimlerini Iki Gün boyunca Büyük Bir heyecanla fotoğraflıyor ettik. 9. Dağ Filmleri Festivali Kapsamında 1 Mart Cumartesi Günü açılacak sergide o kareleri göreceksiniz. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü’nde Halen ders VEREN Türk Fotograf Enstitüsü’nü kuran Alok, 1966’dan met Yana PROFESYONEL Olarak! Fotoğraf dikkat çekiyor ettik. “7-8 binin uzerinde fabrikayı çektiğimi söyleyebilirim.” Diyor. Türk sanayiinin dünya sanayiine yetişmeye çalıştığı 1960’lı Yıllar, Alok’un PROFESYONEL Olarak! Fotoğraf çekmeye basladigi Yıllardır. Mesela 1967’de Arçelik fabrikası kuruluyor Müller marka Presler getiriliyor ettik. Bu olayı fotoğraflama işi de Alok’a düşüyor. AKM’nin yapılışını, DAHA SONRA yanmasını safra çekmiş. BAZEN Ülke’nin sınırlarını ASIP Mekke’de tünellerini fotoğraflamış. Ersin Alok’un Beyoğlu’ndaki Görsel Endüstri fotoğraflarını çektiği Linhof marka ış arşivi VAR A.Ş., 11 milyonu aşkın dia atölyesinde. “Fotoğraflarla Türk Endüstrisinin Dünü, Bugünü, Yarını” sergisinde met Arşivden seçtiği 47 kare Yer Transaction.

Üç sergiyi Gezerken aklınızda Bulunsun: Ersin Alok, medicine! Fotoğraf çekimi Konusunda Gerçekleştirdiği buluşlarıyla Ünlü Bir isim ettik Arkeolojik. Kızıldeniz’e dalan ORADA köpekbalıklarıyla burun buruna! Fotoğraf Çeken tip Türk fotoğraf sanatçısı ettik. V. Paris Bienali’nde Absürd Adlı fotoğrafıyla birincilik kazanan da, Türkiye’nin tip Dianbank’ını 1967’de kuran da o. Doğu Anadolu Bölgesi’nde 10 binin Üstünde kayaüstü resmini yine Alok keşfetti, Yeni zelanda Güney Kutbu Yerde prehistorik antropolojik Araştırmalar Yaptı, Bugüne Kadar 24 Kitabı yayımlandı ettik onu dısında ve …

Reklamlar
Bu yazı Haberler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s